enter-article טיפולי הידרותרפיה - לתת למים לטפל בגוף - פיזותרפיה
פיזיותרפיסטים » מאמרים וחדשות » טיפולי הידרותרפיה - לתת למים לטפל בגוף

טיפולי הידרותרפיה - לתת למים לטפל בגוף


לצד פיזיותרפיה קלאסית אנו מוצאים התפתחות בתחום של טיפולי הידרותרפיה, או במילים אחרות, טיפול במים


טיפולי הידרותרפיה
, או בשמם הקודם הגישה הטיפולית ההידרופתית, זכו במרוצת 15 השנים האחרונות לא רק לחשיפה גדולה יותר בקרב הציבור הרחב, אלא גם להתעניינות קלינית ומחקרית מצד בעלי מקצועי כמו פיזיותרפיסטים, רופאים מכל קשת ההתמחויות ומומחי שיקום וריפוי בעיסוק.

למעשה מכון הידרותרפיה יכול להיתפס כסוג של מכון פיזיותרפיה: הטיפולים נעשים לעיתים קרובות בשילוב עם פיזיותרפיסטים מוסמכים, ולעיתים קרובות קיים מכון פיזיותרפיה קונוונציונלי כחלק מן הקומפלקס (כמו המרכז ההידרותרפי בשער הנגב, מרכז איל"ן ואחרים).


הכשרת המטפלים
הידרותרפיה
אף שבניגוד למקצועות טיפול אחרים, כמו פיזיותרפיסטים או רופאים, לא קיים נכון להיום הסדר חוקי המחייב השכלה פורמאלית בכדי להעביר טיפולי הידרותרפיה, כמעט כל המטפלים בארץ הם בוגרי קורסים יעודיים, המועברים בין השאר על ידי השלוחות של מכללת ווינגייט, מכללת אוהלו בקצרין ומרכזים נוספים.

נכון להיום, הקורס של המכללה האקדמית ווינגייט הוא המעמיק ביותר, וכולל מעל ל600 שעות של הרצאות פרונטאליות והכשרה מעשית, וכן תקופת סטאז' בבריכות טיפוליות, ביקורי מכון פיזיותרפיה והתנסות במרכז השיקומי בתל השומר.


למה זה טוב?

הסביבה המימית בה מתרחש מרבית הטיפול בהידרותרפיה פותח בפני מטפלים או פיזיותרפיסטים מגוון אפשרויות שלא קיימות בתנאי כבידה רגילים על פני הקרקע:

1.      בגלל תכולת השומן והמים הגבוהה בגוף האדם, משקל הגוף יורד בכ-60% בסביבה מימית. כוח העילוי של המים מתפזר מטבע הדברים בצורה שווה (כמעט לחלוטין, תוך הזנחת השוני בצפיפות הגוף באזורים שונים כמו הריאות או המעי) בין כל חלקי הגוף, ולכן מוריד משמעותית את העומס הטבעי המוטל על המפרקים נושאי המשקל בגוף, כמו הירך, הברך ועמוד השדרה.

כיוון שהמפרקים הללו הם גם המפרקים השכיחים ביותר כגורם תלונה המצריך טיפולי פיזיותרפיה, טיפולי הידרותרפיה מאפשרים עבודה מדורגת ונטולת מעמסים מיותרים בדיוק בחלקים ה"בעייתיים".

2.      טיפולי הידרותרפיה בדרך כלל מתרחשים בסביבה מחוממת, ועל ידי כך משפרים את זרימת הדם (הפרפוזיה) גם לחלקים בהם זרימה זו בעייתית בדרך כלל, כמו חלל המפרק או רקמות שומן ושריר מסויימות.

אף שהגברת הפרפוזיה אינה יעילה בכל מצבי הדלקת, בחלק ממצבי הכאב מדובר בכלי יעיל ביותר לזירוז תהליכי ריפוי טבעי והורדת הכאב.

3.      תכונות המים מאפשרות בידוד שרירים בעייתיים ועבודה מוכוונת מטרה גם על שרירי יציבה ושרירים קטנים, שהם האחראיים העיקריים לתסמונות כאב והגבלה בתנועה ממקור שרירי, אך קשים ביותר לטיפול במסגרת מכון פיזיותרפיה שאינו מכון הידרותרפיה.מגוון המחלות בהן מקובלים טיפולים במים

טיפולי הידרותרפיה הפכו לחלק בלתי נפרד מן ההמלצות הרפואיות במחלות מסויימות, ובנוסף פיזיותרפיסטים רבים משלבים טיפולי הידרותרפיה כחלק מהמלצותיהם במהלך ובסיום הטיפול. בין השאר, במחלות הבאות טיפול הידרותרפיה מהווים חלק בלתי נפרד מן הגישה הטיפולית:

1.      פיברומיאלגיה ותסמונות כאב נוספות כמו תסמונת המעי הרגיש.

2.      תסמונות כאב מוסקולוסקלטליות, המערבות כאבי שרירים, עמוד שדרה וצוואר.

3.      תהליכים שיקומיים לאחר פגיעות נוירולוגיות.

 


 

עוד באותו נושא

שאלון לפיזיותרפיסטים - ניצה וינקלר עונה על שאלות

שאלון לפיזיותרפיסטים - ניצה וינקלר עונה על שאלות

ניצה וינקלר, פיזיותרפיסטית מנוסה, מציגה בפנינו את המוטו שלה למקצוע מתי הפכת להיות פיזיותרפיסט ומדוע? הרצון לעזור לאנשים לחזור לתיפקודם...

ציוד פיזיותרפיה לבית – חשוב, שימושי, חיוני

ציוד פיזיותרפיה לבית – חשוב, שימושי, חיוני

כשאנחנו מגיעים למצב של טיפול פיזיותרפי, אנחנו נדרשים להקפיד על תרגול רב של התרגילים הפיזיותרפיים. ככה אפשר לעשות את זה בקלות רבה יותר מי...

התעמלות או התעלמות? - מה הפיזיותרפיה אומרת על זה

התעמלות או התעלמות? - מה הפיזיותרפיה אומרת על זה

חדווה ארז, מנהלת הפורום שלנו, מסבירה על היחס בין התעמלות לכאבים ואיך מתמודדים איתו אני אוהבת ללכת להתעמלות ולעסוק בספורט. בעצם מאז שאני זוכרת...

פיזיותרפיה – מדריך המכונים המוביל בישראל

פיזיותרפיה – מדריך המכונים המוביל בישראל

מכוני פיזיותרפיה הפזורים בכל רחבי הארץ מאפשרים לנו קבלת טיפולים מקצועיים ומועילים לטיפול בכאבים וחזרה לחיים בריאים ולשגרה מלאהכל אדם בכל...

מדריך לימודי פיזיותרפיה

מדריך לימודי פיזיותרפיה

לימודי פיזיותרפיה פותחים צוהר בפני עולם חדש ומלא אפשרויות קידום אקדמיות כמו גם ביטחון תעסוקתי. בשורות הבאות נרחיב מעט יותר אודות לימודי...

string(34) "categoryפיזיותרפיסטים"